Fáze třetí: poznáváme nepřítele

02.10.2018

Když jsem poprvé zkoumala na internetu (ne, opravdu ne na tetce wikipedii!), co je náš nepřítel zač, nevěřila jsem tomu. Říkala jsem si, že jsou doktoři také jenom lidé a určitě se spletli. Že zrovna on nic takového nemůže mít. Je mladý, žijeme zdravě, žádné příznaky nemá, cítí se dobře. Jenže ono se vlastně vůbec neví, odkud se tenhle "sajrajt" bere, proč nemocné přepadá. Prostě si jen tak na někoho ukáže a týrá. Něco jako: "Jo? Svatbička? Takže jsi šťastnej? Chtěl bys dětičky a baráček? Tůdle!" 

Jakmile jsem ale došla k příznakům, polil mě pot. Ano, můj muž neustále kašlal. Takový ten neškodný kašlík, jako když se vám dostane drobeček z chleba do špatné "trubky" v krku. Takový ten kašlík jako v reklamě, malý zelený skříteček, který sedí blond paní na ramínku, dokud se ho nezbaví. Ale on se ho prostě nemohl zbavit už dlouhodobě. 

Ano, můj muž se neustále škrábe. Jenže jeho maminka říkala, že má od malinka trošku citlivou pokožku a trpí na ekzémy, proč si to hned spojovat s něčím vážnějším? 

A do třetice ano, můj muž se v noci potí. Ale kterej chlap ne? 

Ať jsem se vztekala sebevíc, realita byla taková, že je nemocný. Je to rakovina. Diagnóza s céčkem na začátku. A teď se s tím musíme prát.

Hodgkinův lymfom je nádorové onemocnění, které vychází z lymfatického systému a je charakterizované nádorovým klonem Hodgkinských buněk a Reed-Sternbergových (HRS) buněk, které vycházejí z B lymfocytů germinálních center lymfatických uzlin. (Pro laiky - zduřují se uzliny...a může to být všude). Na rozvoji HL se podílí virus Ebstein-Barrové (EBV) - pacienti, kteří překonali infekční mononukleosu jsou častěji postiženi Hodgkinovým lymfomem oproti pacientům, kteří tuto nemoc neměli. Naproti tomu existují i HRS buňky, u kterých nelze prokázat EBV DNA. Navíc absolutní většina EBV pozitivních lidí (víc než 95%) nikdy nevyvine HL. Kromě EBV existují i další faktory, které přispívají ke vzniku HL: např. dysregulace imunitního systému, genetické faktory a vlivy životního prostředí. (zdroj: https://www.hodgkin.cz/definice-etiologie-epidemiologie/)

Pokud se bude jednat o časné stádium, jsou standardem léčby 2 cykly kombinované chemoterapie ABVD, které se podávají nitrožilně. Po 2 cyklech chemoterapie bude následovat ozařování na místo úvodního postižení. Pokud půjde o horší stádium, budou se cykly léčby opakovat.

Uf, spoustu odborných termitů. Tak vykasat rukávy a jdeme na to...